
Kustību traucējumu veidi
Salīdzinot ar citām veselības problēmām, kustību traucējumi ir tie, kurus apkārtējos cilvēkos pamanām uzreiz – bieži vien šādām personām pārvietošanās laikā un ikdienā ir nepieciešami dažādi tehniskie palīglīdzekļi, tai skaitā, ratiņkrēsls, staigulis, spieķis, ortozes vai kruķi.Kustību traucējumi var būt dažādi. Ir gan tādi, kuri cilvēkiem jau iedzimst, gan arī tādi, kuri tiek iegūti dzīves laikā, piemēram, nelaimes gadījumu un dažādu citu traumu rezultātā. Taču nedrīkst aizmirst, ka kustību traucējumi var rasties arī kā sekas dažādām saslimšanām, piemēram, reimatiskajām slimībām.
Tas, kā izpaužas kustību traucējumi, var ievērojami atšķirties. Ir cilvēki, kam tie ietekmē visu ķermeni un ir plaši izteikti, taču ir gadījumi, kad kustības var būt traucētas tikai vienai kājai vai rokai. Šeit iekļauti ļoti daudz un dažādi kustību traucējumi, kas var tikai nedaudz ietekmēt pārvietošanos, piemēram, viegla pieklibošana, līdz pat stadijai, kad nepieciešams izmantot elektrisko ratiņkrēslu vai tikai gultu, jo nav iespējama pārvietošanās sēdus vai vertikālā veidā.
Atsevišķi kustību traucējumu piemēri ir:
- Bērnu cerebrālā trieka;
- Muguras smadzeņu trūce;
- Neiroloģiskas izcelsmes kustību traucējumi;
- Poliomielīts;
- Muskuļu distrofija;
- Muguras un galvas traumu vai slimību rezultātā radušies kustību traucējumi;
- Fiziskās attīstības problēmas, piemēram, nepareizs mugurkaula izliekums, kāju garums u.c.
Kas jāņem vērā saskarsmē ar cilvēkiem, kuriem ir kustību traucējumi?
Cilvēkiem, kas pieder pie šīs grupas, īpaši svarīga ir vides pieejamība gan mājās, gan dažādās iestādēs un citur, piemēram, veikalā, pastā vai skolā. Tā ir pašsaprotama lieta, kas palīdz nodrošināt pilnvērtīgāku dzīvi un neatkarīgāku pārvietošanos, proti, lai cilvēkam nebūtu visu laiku nepieciešams kāds asistents, kas viņam palīdz. Tas ir svarīgi arī gados vecākiem cilvēkiem un tiem, kas pārvietojas kopā ar bērnu ratiņiem.Tehniskie palīglīdzekļi ir ļoti nozīmīgi un nepieciešami cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Tie ne tikai palīdz gūt lielāku neatkarību ikdienā, lai pārvietotos un kustētos, bet arī uzlabo šo personu dzīves kvalitāti. Dažādi tehniskie palīglīdzekļi – ratiņi, staiguļi, staigāšanas rāmji, spieķi un citi, ir paredzēti atšķirīgām vajadzībām un stāvokļiem. Jo vairāk katrs no šiem palīglīdzekļiem pielāgots cilvēkam, jo vairāk tiks atvieglota un uzlabota viņa ikdiena. Protams, jāņem vērā arī tas, ka, lai pilnībā izmantotu katra palīglīdzekļa potenciālu, ir jāpielāgo arī apkārtējā vide, piemēram, pārvietojoties ar staiguli uz ritenīšiem, ir svarīgi, lai durvju ailes būtu pietiekami plašas, nebūtu sliekšņu vai citu šķēršļu, kas cilvēkam traucētu nokļūt no istabas uz tualeti, virtuvi un citur.
Tas, cik smagas pakāpes kustību traucējumi ir cilvēkam, ietekmē ikvienu viņa dzīves jomu, tai skaitā arī iespēju iekļauties apkārtējā sabiedrībā. Jo nopietnāka ir situācija, jo vairāk pielāgojumu, tehnisko palīglīdzekļu, apkārtējo palīdzības un individualizētu pakalpojumu būs nepieciešams. Piemēram, dodoties ārpus mājas, ir jāņem vērā, vai vides pielāgojumi būs atbilstoši cilvēka stāvoklim. Tas pats attiecas arī uz darba vietām, izglītības iestādēm un citām vietām, kuras ikvienai personai vajadzētu spēt apmeklēt bez problēmām.
Kā nodrošināt vides pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem?
Mūsdienās joprojām norisinās daudz spraigu diskusiju par to, kā parūpēties par pilnvērtīgu vides pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Šeit ir jautājums ne tikai par to, kā valsts var palīdzēt rūpēties par šo sabiedrības daļu publiskās vietās, bet arī to, kā personas ar kustību traucējumiem var atļauties iegādāties tehniskos palīglīdzekļus un cita veida preces, kas nepieciešamas viņu ikdienā.Kas attiecas uz vides pieejamību, ir zināms, ka nepieciešams veidot uzbrauktuves un pacēlājus, lai cilvēki ar kustību traucējumiem varētu piekļūt vietām, kas atrodas augstākos līmeņos. Tāpat, lai nokļūtu no viena stāva uz otru, ir jābūt ierīkotam atbilstoša izmēra liftiem, kas attiecīgi arī nosaka durvju aiļu izmēra palielināšanu, lai pa tām varētu iekļūt arī ar ratiņiem un staiguļiem.
Īpaša uzmanība jāpievērš arī gaiteņiem, tualetēm un citām telpām, lai tajās varētu iekļūt un no tām izkļūt, un to netraucētu izdarīt, piemēram, sliekšņi. Lai arī šajā jomā jau daudz tiek darīts, joprojām vēl ir ievērojams darbu apjoms, kas jāpaveic, lai uzlabotu dzīves kvalitāti cilvēkiem ar dažāda veida kustību traucējumiem.